Materiał, z jakiego zbudowane są packrafty jest dość mocny i nie tak łatwo go uszkodzić. Jednak nic nie jest niezniszczalne. Ale dziura w packrafcie to nie jest powód do paniki – niemal każde uszkodzenie da się naprawić.

3mm dziurka zaklejona Aquasure FD

Powyżej dziurka o rozmiarze 3 mm zaklejona Aquasure FD

Istnieje szereg materiałów i sposobów naprawy, w zależności od typu uszkodzenia i okoliczności, w jakich się znajdujemy.

Przykłady:

  1. Dziurka jest na tyle mała, że spokojnie dopłynę do mety, zwłaszcza, jeśli trochę podpompuję. Wówczas wieczorem po spuszczeniu powietrza nakładam na dziurkę niewielką ilość Aquasure FD i rano mogę płynąć dalej (schnie 8 godzin, jak skropisz wodą, to nieco krócej). Co więcej, naprawa jest niemal niewidoczna, bo substancja jest przezroczysta.
  2. Dziurka jest większa, ma kilka – kilkanaście mm. Powietrze schodzi szybko, nie dopłynę do mety bez naprawy. Spuszczam powietrze, osuszam i naklejam łatkę samoprzylepną. Mocno dociskam usuwając pęcherzyki powietrza. Mogę pompować od razu, choć kwadrans wyczekania nie zaszkodzi. Łatka zwykle trzyma i można płynąć dalej. Ale może się zdarzyć, że jednak się odkleja (z rozmaitych przyczyn). Wówczas odklejam łatkę, smaruję niewielką ilość Aquasure FD bezpośrednio na uszkodzenie i naklejam nową łatkę. Wtedy nawet jeśli łatka z czasem zacznie się odklejać, to Aquasure zdąży zastygnąć (kontakt z wodą nie przeszkadza, a nawet przyspiesza ten proces). Można też od razu użyć Aquasure pod łatkę, aby mieć większą pewność, że naprawa powiedzie się.
  3. Dziura jest wielka, ma kilka, a nawet kilkanaście cm – jest za duża na łatkę. Jeśli muszę płynąć dalej, to zaklejam taśmą samoprzylepną. Może się uda. Aquasure tu raczej nie pomoże. Jeśli taśma trzyma i nie odkleja się, to nic z tym nie robię. Jeśli odkleja się, ale uda mi się dopłynąć do mety, to w domu zaklejam metodą warsztatową, czyli klejem poliuretanowym z utwardzaczem i łatką z materiału packraftowego (złożony proces wymagający m.in. suszarki – przeczytaj artykuł)*. 

Ale jeśli taśma nie trzyma, a muszę płynąć dalej, to wieczorem zszywam dziurę za pomocą igły i zwykłej nici, a na szew nakładam Aquasure, najlepiej dwustronnie, jeśli jest dostęp (zamek TIZIP). Trudno w ten sposób uzyskać 100% szczelności, ale da się płynąć, nawet kolejnych kilka dni, co wieczór uszczelniając dodatkową warstwą Aquasure w nieszczelnych miejscach. Po powrocie do domu usuwam wszystko i zaklejam od nowa metodą warsztatową.

Naprawa w terenie poważnego uszkodzenia

*Jeśli nie masz ochoty bawić się w naprawę metodą warsztatową, to zostaw to dla mnie. Każdy kupujący packraft w sklepie packraftowo.pl ma darmowy serwis naprawczy co najmniej na 3-letni czas gwarancji. Zapłacisz jedynie za przesyłkę, a jeśli naprawa wymaga zakupu większego kawałka materiału, to dodatkowo za ten materiał (ok. 30-50 zł).

A jeśli okres gwarancji minął, lub kupiłeś packraft gdzieś indziej, to też nie zostawię Cię na lodzie!